loading...

سیستم های تهویه مطبوع/مهتاب گستر/ هواساز / چیلر / فن کویل و..

بازدید : 225
پنجشنبه 27 شهريور 1399 زمان : 12:58

از هواسازها چه می دانید ؟

پاسخ به این سوال که هواساز چیست و ما بعنوان یک خریدار از هواسازها چه می دانیم قطعا ما را امر خرید یاری و راهنمایی خواهد کرد . هواسازها یا همان سیستمهای تهویه مطبوع و تصفیه هوا تجهیزاتی هستند که در اشکال مکعبی و دارای اجزایی همچون فن ، کویل ، مبدلهای حرارتی ، الکتروموتور ، مه پاش ، رطوبت زدا وقطعات بسیار دیگر که عناصر مربوط به فرآیند تهویه مطبوع همچون تامین سرما ، گرما ، رطوبت مناسب ، هوای تظنیف شده را می تواند همزمان یا بصورت جداگانه برای مصرف کنندگان و کاربران تامین نماید. و این که چند گزینه از این عناصر را انجام دهد بستگی به نوع هواساز دارد . در ادامه مقاله به انواع هواساز اشاره خواهیم نمود پس همراه ما باشید .

انواع هواساز :

هواساز ها برحسب متریال ، نوع عملکرد ، میزان هوا قابل تولید ، نوع هوای تولید مورد استفاده و... به انواع گوناگونی دسته بندی می گردند . اما انتخاب هریک از این هواساز قطعا به هدف شما درباره ی استفاده از هواساز و توان خرید شما و عوامل دیگری بستگی دارد اما ما بعنوان تیمی متخصص و حرفه ای به شما کمک می کنیم تا بهترین انتخاب را نمایید .

هواساز با توجه به میزان هوادهی که دارند به دو نوع هواساز با حجم هوادهی متغییر و هواساز با حجم هوادهی ثابت .هواساز ها باحجم هوادهی ثابت با توجه به قطعه ای با نام کنترلردمای هوای فضا کاربری را با دمای مورد نیاز بصورت اتومات سنجیده و با استفاده از شیر سه راهه میزان و مسیر آب عبوری از کویلهای سرمایش و گرمایش را بصورت تدریجی کم و زیاد می نماید . در نوع متغییر آن دستگاه هواساز می تواند هوای مورد نیاز بسته به نیاز فضا کم و زیاد نماید .گاهی هواساز ها بر اساس ناحیه و زون بندی به دو دوسته تک منطقه ای و چند منطقه ایی دسته بندی می گردند .

دستگاه هواساز تک منطقه ای که فقط یک خروجی هوا دارد قادر است تنها یک جریان هوای مشخص را که دِبی، دما، رطوبت و تمیزی تعریف شده ای دارد، تولید کند. بنابراین استفاده از چنین هواسازی به تنهایی برای زون های مختلف که شرایط کنترلی متفاوتی دارند، امکان پذیر نیست.

دستگاه هواساز چند منطقه ای بیش از یک خروجی هوا دارد، چنانکه می تواند بیش از یک جریان هوا، با مشخصه های متفاوت، مثلاً با دماهای مختلفی را تولید کند، در نتیجه می توان از این نوع هواساز برای زون های مختلف که نیازمند دماهای متفاوت یا در کل شاخصه های کنترلی متفاوتی هستند، استفاده نمود.

البته باید این نکته را یاد آور شویم که در هواسازهای CAV و VAV این امکان وجود دارد که بتوان با بکارگیری تمهیداتی از هواسازهای تک منطقه ای نیز برای زون های مختلف، با شرایط کاری متفاوت استفاده نمود. چنانکه می توان دمای هوای عبوری از هر انشعاب را به کمک کویل­ های بازگرمایش و یا باکس های VAV متناسب با نیاز هر زون تغییر داد.

هواساز ها بر مبنایی محل قرار گیری فن دمنده به دو نوع Draw-Throughو Blow-Through طبقه بندی می گردند .در مدل Deaw –Throughفن سانتریفیوژ بعد از کویلهای سرمایشی و گرمایشی نصب می گردد و در مدل دیگر فن سانتریفیوژ قبل از کویل حرارتی نصب می گردد . اما نوعی دیگر از طبقه بندی هواسازها به جهت خروج جریان هوا مرتبط می باشد در این نوع هواسازها با استفاده دمپرها می توان جهت جریان هوا را مشخص نمود . دمپر مورد استفاده یا روبرو زن یا بالازن و یا پایین زن خواهد بود که انتخاب هریک از این هواساز ها بستگی به محل نصب هواساز خواهد داشت . در صورت بکارگیری فنِ نوعِ سانتریفیوژ در هواساز، طبیعتاً جهت خروج جریان هوا، در چگونگی نصب فن در داخل یونیت مؤثر خواهد بود. هواساز قاعدتا بر حسب شکل ظاهری هواساز یا بصورت افقی خواهد بود که معمولا در پشت بام نصب می گردند و یا بصورت عمودی که مناسب بر فضای داخل ساختمانها می باشد . اما گزینه بعدی که تعیین کننده نوع هواساز خواهد بود محل نصب و عملکرد هواساز خواهد بود که به سه نوع فول فرش یا هایژنیک ، معمولی یا آپارتمانی و سقفی تقسیم بندی می گردند . هواساز فول فرش تامین کننده هوای صد درصد تازه می باشد که در فضاهای خاصی همچون کلین روم ها ، بیمارستانها و اماکنی که نیازمند هوای کاملا بهداشتی و تازه می باشند مورد استفاده قرار می گیرند و هواسازهای آپارتمانی یا معمولی اصولا در کاربری های مورد استفاده قرار می گیرند که نیازمند هوای نیمه تازه و با ظرفیت کمتر همچون ساختمانهای مسکونی ، اداری وتجاری و ...می باشند . اما از هواسازهای سقفی در اماکنی استفاده می شود که فضای کافی برای نصب موجود نیست و به لحاظ عملکرد همچون مدل آپارتمانی بسته به میزان هوای تازه ، هواساز نسبتهای خاصی از هوای داخل فضا و هوای بیرون را باهم اختلاط می نماید وبعد از طریق فن به بیرون منتقل می کند .

قیمت هواساز :

دربالا به انواع هواساز و عملکرد و مشخصات کلی هر یک اشاره کردیم . ما تنها با ارائه این مطالب می توانیم اطلاعات لازم را به دایره دانش و شناخت شما درباره هواسازها را اضافه نماییم و این شما هستید که در نهایت تصمیم می گیرید کدام یک را انتخاب کنید . قیمت هواساز بر حسب نوع عملکرد ، آپشنهایی که استفاده می کند ، ظرفیت و حجم هوای تولید ، جنس قطعات (برخی از قطعات هواسازها وارداتی می باشد ) و ....متفاوت خواهد بود اما این دستگاه تقریبا قیمت بالایی دارند البته با عملکرد و طول عمر و کیفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرند و تمام نیازهای تهویه ای شما را بر آورده خواهند کرد .اما به شما پیشنهاد می کنیم چنانچه قیمت هواساز و کیفیت دستگاه و اینکه فضای شما نیازمند کدام یک خواهد بود را می خواهید بدانید با کارشناسان ما در مهتاب گستر تماس بگیرید .مهندسین عزیز ما در مهتاب گستر با صبر و حوصله شما را راهنمایی خواهند کرد . تلفن تماس مهتاب گستر 02166706377

سیستم کنترلی دستگاه هواساز:

همانطور که می دانید به دلیل تنوع زیادی که در طراحی و تولید دستگاه هواساز وجود دارد، می توان طرح های متفاوتی را نیز برای سیستم کنترلی یک دستگاه هواساز تعریف نمود. سیستمی که در واقع موظف است کیفیت عملکرد هواساز را کنترل کرده و شرایط طراحی داخل اتاق را محقق سازد . اما میزان کنترلی که می توان برای یک دستگاه هواساز تعیین کرد، بستگی به الزامات و کاربری پروژه خواهد داشت. چه بسا اینکه هواسازهایی وجود دارند که بدون هیچ گونه سیستم کنترلی، تولید شده و تنها قابلیت روشن و خاموش شدن فن برای آن ها لحاظ شده است.

مهم ترین گزینه های کنترلی در هواسازها عبارتند از:

1-سنسور دما و شیر سه راهه: در هواسازهای حجم هوا ثابت (CAV) به کمک سنسور دمایی که دمای هوای رفت یا برگشت را اندازه گیری می کند و شیر سه راهۀ برقی که مقدار دبی آب عبوری از کویل ها را تغییر می دهد، می توان دمای هوای ورودی به اتاق را با توجه به دمای طراحی، کنترل نمود.

2-اینورتر: در هواسازهای حجمِ هوا متغیر (VAV) همانطور که پیش از این نیز گفته شد، به کمک اینورتر، دور الکتروموتور و در نتیجه سرعت چرخش فن تغییر کرده و به این ترتیب می توان با کم و زیاد کردن حجم هوای رفت که دمای ثابتی دارد، به دمای طراحیی مورد نظر برای اتاق دست یافت.

3-دمپر موتور: یک عملگر برقی است که برای باز و بسته کردن اتوماتیک دمپرها بکار می رود تا این چنین نسبت اختلاط هوای تازه و هوای برگشت، به صورت کنترل شده تغییر کند.

4-ترموستات آنتی فریز: جهت جلوگیری از یخ زدگیی آب کویل گرمایشی در فصل زمستان استفاده می شود.

5-سوییچ اختلاف فشار (DPS): به منظور اعلام کثیفی فیلترها در هواساز پیش بینی می شود.

6-ترانسمیتر اختلاف فشار (DPT): فیلترهای هواساز پس از مدتی دچار کثیفی و گرفتگی می شوند. این موضوع باعث کاهش حجم هوادهی هواساز خواهد شد. لذا بوسیله ترانسمیتر اختلاف فشار، افت فشار هوای عبوری از فیلترها به طور مستمر اندازه گیری شده و متناسب با آن، سرعت چرخش فن توسط اینورتر افزایش می یابد تا این گونه کاهش حجم هوادهیِ هواساز جبران گردد.

7-سنسور CO2: در هواسازهایی که هوای برگشت دارند، میزان دی اکسید کربن هوای برگشت (هوای اتاق) را می توان توسط این سنسور اندازه گیری کرده تا بدین وسیله نسبت اختلاط هوای تازه و هوای برگشت برای دستیابی به سطح اکسیژن کافی در اتاق، به کمک دمپر موتورها تنظیم شود.

8-سنسور رطوبت: استفاده از این سنسور در دو حالت لحاظ می شود. یا مشابه سنسور CO2 در مسیر هوای برگشت نصب شده تا دمپرها بر اساس رطوبت مورد نظرِ اتاق باز و بسته شوند یا در هواسازهایی که مجهز به رطوبت زن یا رطوبت گیر می باشند، جهت تنظیم رطوبت هوای رفت بکار می روند.

مطالب دیگر :

باید بگوییم که مهتاب گستر به عنوان واحد نمونه و برتر تولید تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و تهویه مطبوع علاوه بر تولید هواساز ، تولید کننده تجهیزات دیگری همچون چیلر و برج خنک کننده می باشد که توصیه می کنیم به سایت مهتاب گستر مراجعه کنید و در قسمت محصولات اطلاعات لازم درباره قیمت چیلر و برج خنک کننده و مشخصات فنی آنها و اینکه کدام یک برای فضای شما مناسب خواهد بود را کسب نمایید .

بازدید : 77
پنجشنبه 27 شهريور 1399 زمان : 12:51

با سلام.به دنیای بلاگرها و وبلاگ جدید خود خوش آمدید.هم اکنون میتوانید از امکانات شگفت انگیز بلاگرها استفاده نمایید و مطالب خود را ارسال نمایید.شما میتوانید قالب و محیط وبلاگ خود را از مدیریت وبلاگ تغییر دهید.با فعالیت در بلاگرها هر روز منتظر مسابقات مختلف و جوایز ویژه باشید. در صورت نیاز به راهنمایی و پشتیبانی از قسمت مدیریت با ما در ارتباط باشید.برای حفظ زیبابی وبلاگ خود میتوانید این پیام را حذف نمایید.امیدواریم لحظات خوبی را در بلاگرها سپری نمایید...

تعداد صفحات : 0

درباره ما
Profile Pic
موضوعات
آمار سایت
 • کل مطالب : 2
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 1
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 7
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 1
 • بازدید ماه : 77
 • بازدید سال : 300
 • بازدید کلی : 722
 • <
  پیوندهای روزانه
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی